piektdiena, 2015. gada 13. marts

Ko redzēt un piedzīvot Rīgā kopā ar bērniem

Vasaras brīvlaikā, kad esam Latvijā, mums nav iespēja redzēt tik daudz klasisko kultūras dzīvi, kā teātri un baletu, jo arī māksliekiem ir atvaļinājums. Tāpēc brauciens februārī bija izplānots tā, lai mēs pēc iespējas vairāk varētu izbaudīt to, ko latviešu bērni var redzēt skolas ekskursijās vai kopā ar vecākiem. 


Ko redzēt un piedzīvot Rīgā februārī:

Ļoti izslavētā un recenzijām bagātā izrāde bērniem. 
Varu teikt vienu, bērnu un pieaugušo domas ļoti atšķīrās pēc izrādes noskatīšanās. 
Ja bērni teica, ka viņiem ir paticis, tad pieaugušiem troksnis un aktieru nemitīgā skraidīšana pa skatuvi, neļāva uztvert galveno stāsta domu. 

Tā kā no bērniem nekādu detalizētu kritiku nevarēju izdabūt,  paliksim pie tā, ka Dailes teātrim bērnu izrāžu veidošanā  ir ko augt un attīstīties. Bet visā visumā malači, par uzdrīkstēšanos! 

Neskatoties uz to, ka pusceļā mums saplīsa mašīna, es ar bērniem, omi un lielo koferi (kurā bija viss nepieciešamais nedēļas nogalei galvaspilsētā), teātrī ieradāmies ar 5 min. nokavēšanos. 
Dāmas garderobē mazliet nobrīnījās par haotisko ģimenīti un lielo koferi. Bet miera labad neielaidās nekādos dialogos.
Par izrādi. Leļļu teātrī nebija būts kādus 20 gadus! Mūžība! Bet varu teikt tikai vienu, klasikai ir vērtība. "Sniegbaltīte un septiņi rūķīši" tika parādīta tik vienkārši, saprotami un skaisti,  Man un  bērniem ļoti patika. Hermīne pat negāja starpbrīdī, cik ļoti viņu izrāde ar lellēm bija aizrāvusi. 
Esam redzējuši vienu izrādi, un iesakām to noskatīties gan lieliem gan maziem. 
Mēs noteikti atgriezīsimies, lai redzētu vēl kādu Leļļu teātra uzvedumu. 


Ar "Ziliem brīnumiem" es iepazinos jau sen, kad iznāca Alda Kalniņa grāmata "Zili brīnumi". Prieks redzēt un dzirdēt, ka radoši un aktīvi cilvēki spēj sevi atrast un pilnveidot. Esam redzējuši dažus raidījumus internetā, tāpēc nolēmām dzīvē apskatīt vietu, kur rodas zili brīnumi. 
Ja gribi redzēt kā rodas elektrība, iziet spoguļa labirintu, apmānīt sevi un pasaules fiziku, lauzt gaismas starus un paklausīties kā runā cilveki visā pasaule un vēl un vēl, un vēl, IESAKU!!! 
Doma bija izstaigāt centru un doties mājās. Mēs tur pavadījām kādas 3 stundas! 
Ja jau Rīga, tad izklaides sākas agrā rīta stundā. 
Mums jaunums, rīdziniekiem ikdiena  - Brancha brokastis. Sēdi un ēd no 9 rītā līdz 15 pēcpusdienā. Diena gastronomiskām izvirtībām un nekonedarīšanai. Sen bija doma ko tādu izbaudīt, bet īsti nesapratu, kā to dabūt gatavu ar 3 bērniem!?! 
Labi ka mums ir draugi Rīgā, kas uzaicināja uz garām brokastīm pie sevis! Ak, tā bija ne tika izēšanās, bet arī jauki pavadīts laiks ar draugiem! Paldies Aigai ar ģimeni par "family branchu"! Jauna ideja, ko ieviest steidzīgā norvēģu ģimeņu dzīvē - garās brokastis! 

Doma vien, redzēt un iegādāties jaunas grāmatas, bija galvenais dzinulis, doties uz šo izstādi. 
Ar interesi aizgāju līdz izglītības hallei, lai redzētu, kādas jaunas iespējas ir mācīties.  Starp lielajām universitātēm un tehnikumiem, pavīdēja kāds tālmacības centrs, studiju iespējas ārzemēs un koledžas ar dažādiem novirzieniem. Interesanti, tiem kam tas aktuāli. 
Grāmatas. Prieks redzēt tik daudzas mazas izdevniecības, kas dod iespēju mums lasīt patiesi labu literatūru!

Manas ģimenes topā ir izdevniecības Liels un mazs  grāmatas. 
Jaunumi grāmatu plauktā  no šīs izdevniecības

Latviešu ābece.  Šī grāmata ir izpelnījusies patiesu uzslavu no mūsu puses! Ļoti kvalitatīvs un interesants saturs, noformējums un pievienotais materiāls. Grāmata tiek atvērta katru dienu, dziesmas un pasakars klausītas un dziedātas. Hermīnei ezīšu dziesma ir vismīļākā. Tā tiek dziedāta un dejota vairākas reizes dienā. 
Apgādas Alis izdodā grāmata-kalendārs Biodinamiskā lauksaimniecība ir nokļuvusi manā lasāmplaukta. Kā arī 

Pēc izstādes gan iegriezāmies ABC Zvaigzne veikalā, lai zēniem neaptrūktos  jauni un interesanti stāsti vakara lasīšanā. 
  • Roberta L. Stīvensona "Bagātību salas"
  • Enida Blaitona "Dīvaino vēstuļu noslēpums"
  • Valda "Staburaga zēni"
  • Vladimira Kaijaka "Melnais kamols, amols, mols",kurš pašreiz tiek lasīts un ir ļoti interesants!! 
  • Enida Blaitona "Apburtais mežs" Iesaku! Izlasījām ar interesi. 
  • Ernesta Setona-Tomsona "Divi mazi mežonēni". Pārbaudītas vērtības. Šī grāmata ir ierindojusies mūsu ģimenes topā. Īsta zēnu grāmata! 
Kamēr es grāmatu meklējumos, tikmēr bērni ar omi Dabas muzejā
Tajā varēja piedzīvot zemestrīci un redzēt kā mazie kukainīši pieķeras priedes sveķiem un paliek par mums tik zināmiem dzintariņiem. Redzēt minerāļu, antropoloģijas, senās Latvijas un zemes ekspozīcijas. Tā kā mums Norvēģijā dzīvojošiem, iespēja apmeklēt Latvijas muzejus ir diezgan reta iespēja. Milzīgu  paldies Dabas muzejam, par tik plašu un izmeļošu ekspozīcijas klāstu! Izrāde trīs cēlienos ar Elzu Leimani - Martinovu Apburtās princeses lomā. 
Šis bija noslēgums mūsu kultūras nedēļas nogalei Rīgā. Par Operu - varu teikt tikai vienu. Latvijā ir vistalantīgākie mākslinieki, precīzi nostrādātā programma un deja. Tā bija bauda skatīties, cik skaisti tika pasniegts šis uzvedums. Cik krāšņi tērpi, cik skaista mūzika. Un protams, esot vien operas telpās sajūta ir pacilāta. 
Iespēja redzēt tik profesionālus dejotājus un mūziķus šeit pat Latvijā. Tā ir liela prioritāte un lepnums! Nedēļa bija patiesi piepildīta un bagāta. Kaut tas pamatīgi patukšoja mūsu maciņus, ieguvums bija neatsverams. Mēs redzējām, piedzīvojām un izjutām. Katrs aizbrauca mājās ar jaunām izjūtām no radošās Latvijas.

Nav komentāru: