ceturtdiena, 2014. gada 15. maijs

konfirmasjon jeb iesvētības Norvēģijā

Maijs Norvēģijā ir mēnesis, kad jaunieši, 15 gadus sanieguši, tiek iesvētīti un 17. maijā tiek svinēti valsts svētki. Laiks kad Norvēģu tauta iziet tautas tērpos.

Tautas tērps Norvēģiem

Kad jaunieši tiek iesvētīti, viņi kļūst ne tikai par draudzes locekļiem, bet arī iegūst savu novada tautas tērpu.
Tautas tērps simbolizē piederību kādam konkrētam novadam kā arī ģimenes vērtību, jo to ļoti bieži darina ģimenes sievietes, vecāsmammas vai mammas.
 Līdzīgi kā mūsu valstī ir novada tautas tērpi, arī šeit, novadu atšķirība ir redzama tautas tērpa krāsā, rakstos un aksesuāros.
Tautas tērpa aksesuāri ir saktas, sudraba auskari, gredzeni, jostas, somiņas ar sudraba aizdarēm, pogas un matu rotas. Lai to visu iegādatos vienā reizē, būtu vajadzīgi milzīgi izdevumi.
Tāpēc, bērnu kristot, tiek uzdāvināta pirmā saktiņa vai zēniem pirmais nazītis ar iegravētu kristību datumu, kas arī ir pirmā tautas tērpa sastāvdaļa.

Katru gadu kristību dienā vai kādā citā nozīmīgā dienā, bērns saņem no vecākiem vai krustvecākiem  sudraba rotu. 15 gadu vecumā, rotas tērpam ir sagādātas. Un atliek vien tērpa darināšana, kas arī citkārt ilgst vairākus mēnešus vai pat gadu, jo ir daudz balto un ornamentu izšuvumi.Par iesvētībām

Tās notiek, kad jaunietis iet 9. klasē jeb 15 gadu vecumā. Mācību gadam sākoties, sākas arī mācības baznīcā. Katru 2. nedēļu piektienās notiek apmācības. Ja šis laiks nav piemērots ģīmenei vai sakrīt ar kādām bērna aktivitātēm, tad var doties uz nometni, kura tiek organizēta iesvētāmiem jauniešiem.
Mācību progrāmmā tiek runāts un stāstīts par kristīgām un dzīves vērtībām, baznīcas svinamām dienām, tiek dziedāts un lūgts. Šajā laikā jaunietim tiek dota iespēja iepazīt Dievu (jo ne visi vecāki ir draudzes locekļi). Tā kā iesvētās ļoti liels jauniešu procents, tad tā ir iespēja būt kopā ar sava vecuma vienaudžiem un darīt interesantas lietas. Jo iesvētāmiem tiek rīkotas netikai apmācības, bet arī jauniešu vakari, izbraucieni un nometnes.


Mums kā viesiem ir vērts ņemt vērā, ka iesvētībās tiek dāvināta nauda.  Tie ir pirmie patstāvīgie līdzekļi, kurus jaunietis izmanto dažādiem mērķiem: krāj studijām, dodas ceļojumā, liek tiesības, utt.


Senāk iesvētības bija laiks, kad jaunietis kļūvi patstāvīgs. Viņam tika goda tērps - tautas tērps vai uzvalks un  pirmie naudas līdzekļi. Viņs bija gatavs doties darba dzīvē, vai dzīvot patstāvīgi.  

Mēs šogad devāmies uz iesvētībām darba kolēģa meitai.

Un, protams, latviešu tautas tērpos.


Šī nedēļa arī mums paies velkot latviešu tautas tērpu. Tāpēc, nākamie bloga ieraksti iespējams būs diezgan vienādās drēbēs:)

p.s. Pagaišā gada  iesvētību cermonīju skatieties šeit. Toreiz devāmies uz Jonas iesvētībām.
1 komentārs:

Daiga teica...

Cik jauki un sirsnigi. :)