pirmdiena, 2014. gada 24. marts

keramika

Esam veiksmīgi atgriezušies no kalnu slēpošanas. (svētdienas kadrs izpalika, mājās bijām vēlu un vienīgā doma bija ātrak salikt visus gultās:)) Veiksmīgi tapēc, ka slikto laika pastākļu dēl, brauciens nācās pārcelt no piektdienas uz sestdienu, jo kalnos ceļi bija slēgti. Izvēlējāmies pārlaist nakti majās, nekā 5h sēdēt mašīnā.
Bet kā mums gāja, uzrakstīšu kādā no nākamajiem rakstiem.


Keramika.
 Kopš esam Vikingu kluba  biedri, ik palaikam izmantojam iespeju iemācīties ko jaunu. Keramikas trauku veidošana izmantojot ģipša palikņus, bija mana šīs reizes mācība.  Izmantoju pelēko mālu, kuru divas rezies dedzinot krasnī iegūsti gaiši brūnu trauku. Tā kā šī bija Vikingu kermikas mācība, trauku glazūru neizmantojām. Jo kā vēsta arheoloģiskie izrakumi, Norvēģu pusē lazurēti trauki nav atrasti.


Kur vikingi izmantoja keramikas traukus:

Primārais bija ēdienu gatavošana un uzglabāšana.

Lai ēdiens saglabātos silts, tika izmantotas lielas keramikas bļodas, kuras turēja pie ugunskura, ik pa laikam tās pagriežot.
No mazākiem traukiem ēda un dzēra.
Pārsvarā tās bija bļodiņas ar stāvam malām.

Keramikas trauks attēlā ir veidots pēc seno izrakuma parauga. Tā ir urna. Tā kā  kapu vietas klinšainos apgabalos nebija iespējams izvedot, mazās urniņas ieraka piemājas svētvietās.

Zīmes ir apļi un līnijas, kas tulkojamas, kā nebeidzamais saules ceļš  un dzīves gājums.

Izrullējam apaļu pankūciņu, kuras biezums ir 2 cm, liekam uz ģipša formas un veidojam bļodu. Ja nav ģipša forma, trauka malas veido uz augšu ar rokām. Veido pamatni. Sarullē garu "desiņu", kuru liekot uz trauka pamatnes, veido apaļu formu. Pēcāk apakšu veido, lai iegūtu trauku formu.  Kad vēlamā forma ir iegūta, veido zīmes un rakstus.

Traukam ir jāžūst aptuveni 2 nedēļas, pirms tas tiek likts krāsnī. Ja trauks nav kārtigi izžuvis, krāsnī dedzinot, tas var sasprāgt vai ieplaisāt. Nekad agrāk nebiju strādājusi ar keramikas ripu. No malas izskatījās viegli, bet lai trauks veidotos un iegūtu vēlamo formu, bija jāzin:
sākot strādāt ar māla pikuci, tas no sākuma ir jāiecentrē. Griežoties ripai, to apzināti velk uz savu pusi centrējot.
Strādā ar abām rokām, sajūtot, lai trauks nepaliek saus, jo tad mals sāk lipt pie rokāmVēl tikai 10 dienas, kad tie tiks dedzināti un varēs tikt likti lietā.

3 komentāri:

santa teica...

Super! Man vienmēr tas licies kaut kas feins un rezultāts burvīgs.

Alise teica...

šī ir ļoti radoša nodarbošanās. esmu to darījusi ļoti sen.
tautiski gan!

paeglisi teica...

Skaisti!