pirmdiena, 2013. gada 11. novembris

Nacionālie dārgumi - 11. novebris

Esot  tālu prom no Latvijas, ir dienas, kuras mums kā latviešiem ir ļoti nozīmīgas -  11. un 18. novembris. Dienas, kurās galda dziesmas vietā dziedam Latvijas himnu (Bērniem tas ļoti patīk. Alberts saka, mamma, tāda sajūta, kā medaļu dabūjis. Tas iespaidā no Olimpiskām spēlēm:)) un sveces rotā mazi, sarkani Latvijas karodziņi. Šīs mazās lietas ir tik lielais, lai spētu radīt to labo noskaņu un sajūtas - svētkus.


11. novembris šogad izvērsās īpaši interesants. Kaut arī vēstures fakti nav mana stiprā puse, puišu dēļ painteresējos, kādas kaujas bija notikušas šajā dienā. Stāstīt zēniem ,cik latviešu vīri bija un ir varonīgi ,stipri un patriotiski. Esmu sapratusi, ka ar noniecināšanu un gaušanos, bērni nespēs sajust tās labās lietas, tās mūsu īpašās latviešu vērtības. Kad viņi prasa, ko tas nozīmē, Nacionālie dārgumi, es atbildu, tie esam mēs - LATVIEŠI.... un mūsu svētki.

par 11. novembri:

Laiks no Latvijas Republikas proklamēšanas dienas 1918.gada 18.novembrī līdz 1919.gada 11.novembrim bija viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē, kad tika izcīnītas vairākas kaujas, cenšoties iegūst valsts neatkarību. Tikai 1919.gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotāji tika padzīti no Rīgas, kļuva skaidrs – neatkarība ir iegūta. Īpašu uzmanību Bermonta karaspēka un Latvijas valsts armijas cīņas piesaista ar faktu, ka latviešu cīnītāji bija skaitliskā mazākumā, turklāt sliktāk bruņoti. Joprojām kā galvenie Latvijas valsts armijas uzvaras iemesli tiek minēti latviešu karavīru drosme un varonīgums, sabiedroto valstu sniegtais atbalsts Latvijai, kā arī pretinieka armijas iniciatīvas trūkums un sliktā kaujas organizācija.
Lāčplēša dienas nosaukumu šis datums ieguvis par godu latviešu tautas mitoloģiskajam varonim Lāčplēsim – ar lāča ausīm un lāča spēku apveltītais stiprinieks kļuvis par simbolu varonībai un valsts mīlestībai.
1919.gada 11.novembrī dibināts arī Latvijas valsts apbalvojums– Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi „Par Latviju”. Lāčplēša kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. /Liveriga/


Nacionālo krekliņu  meistarošana Norvēģijā. 

 (Par to liels paldies Lainei no mammasrokām, kura ir idejas autore patriotisko krekliņu apdrukāšanai.)

mums nebija kartupeļi mājās, tāpēc izmantojām švammītes.
Gatavojoties 18. novembrim, kurā Alkšņu vīriešu kārtas pārstāvji ir izdomājuši nest lāpas sētā:) ideja, kā tās pagatavot pašiem!

Ņem garāku koku, apsien ar aitas vilnu. Iemērc uz kādu laiku deg šķidrumā vai petrolejā. Mēs izmantojām visparastāko grila aizdedzināmo. Pēc kādas pus stundas lāpa gatava! 

P.S. Jāatceras, kad lāpu nedrīkst nest taisni , jo no paštaisītas lāpas var krist lejā izdedži un uguns lāses.(veca vikinga noteikumi:)).

Lai svētki izdodas!!! 

3 komentāri:

Alise teica...

paldies par šo ierakstu!
ļoti patriotiski, skaisti un radoši!
mūsu ģimenē šajā dienā vēl svin meitiņas dzimšanas dienu.

dabasmamma teica...

Alise: Sveiciens meitas dzimšanas dienā! Lai aug liela, vesela un priecīga!!!

ligastiga teica...

Krekliņi ir pa smuko. Šito ideju mēs tev nočiepsim. Man pašai ir broša no karoga lentītes ar dzintariņu vidū, māšukam - tādas paša veida matu gumijas.