trešdiena, 2013. gada 26. jūnijs

Gada īsākā nakts

Vasaras īsākā nakts....smaržas, siltā veldze, putnu nebeidzamās dziesmas un dūmaka, kas vakaros paceļas no degošiem ugunskuriem...lauku darbi mūsu Latvijas rančo rit pilnā sparā, jo tuvojas Vasaras Saulgrieži...Jāņu diena.
Gatavošanās un svētku gaidīšana....tas viss ir tik īpaši un svarīgi, gan mums lieliem, gan maziem. Jo tikai tā mēs mācamies tradīcijas un iegūstam to īsto svētku sajūtu.

Par rančo.  Pirms gada mūsu īpašumā nonāca daļiņas Latvijas zemes Saldus rajonā. Ar šo zemes iegādi, mēs ieguvām to īpašo saikni un sajūtu, kad esi piederīgs savai zemei un sajūtu, kad tagad ir vieta, kur atgriezties... vieta, kurā radīt un kopt tradīcijas...vieta dzimtenē.. 
Mēs tās nosaucām par Vakrēm. Vakres (no norvēģu valodas  vakre; skaistums, daiļums. Saīsinājums no latviešu val. vārda Vakarēšana). 

Ir palikušas dažas dienas līdz Saulgriežiem. Vakari paliek ar vien garāki un garāki, jo darbi, kas jāpadara ir milzum daudz. Siena vākšana, ugunskura un  vārtu taisīšana un mielasti, vainagi un svētku tērpi. Viss vēl darāms un paveicams....Bet tā kā mūsu ģimene un draugu loks ir liels, tad darba ļaužu netrūks un jautrība arī nē:) Kad galdi sanesti un vainagi sapīti, atlika tik sagaidīt īstais Jāņu lietu! Tas atnāca un saprata, te jāpaliek visu nakti!! Tāpēc garā un plašā svētku programma pārvērtās saīsinātos rotaļu un dziesmu iestarpinājumos, laikā kad lietus nelija:)  Īstiem Jāņu svinētājiem lietus netraucēja! Kreklus nost un svētki var turpināties!


 Sena tradīcija jaunās mājas aizsardzībai. Lai mājā būtu svētība, tās saimniecei Jāņu dienā, ar slotu starp kājā, jāskrien apkārt mājai un visai saimei nopakaļ! Kas jādara jādara, svētība mājās ļoti svarīga! Skrienam!

 Kopš esam kļuvuši vecāki saviem bērniem, mums ļoti svarīgi ir, lai viņi redzētu un piedzīvotu latviešu svētkus un to tradīcijas. Tāpēc balti krekli, vainagi un rotaļas ir pašas galvenās svētkos. Tik labi ir redzēt, kā visi, liels vai mazs ar prieku metās rotaļās un dziesmu dziedāšanā.
 Šurp Jāņa bēri, dziedāsim tīrumā! 

Kad bērni sapucēti un vainagi galvā, jābūt ļoti ātram un jānoķer kadrs. Jo tās ir burtiski 5 minūtes, kad vainags ir pakarināts uz nagliņas, bikses ir ar dubļiem un smiltīm:) 

 Saule riet, un tu zini, nākamā diena būs ar vien īsāka un īsāka. Pēdējās sarkanās atblāzmas un jau otrā pusē parādās mēness. Tik likumsakarīgi un vienkārši...galvenais to ieraudzīt!
 Esam palikuši mēs paši, tie uguns nesēji un sargātāji. Katram sava liesmiņa, savas domas un sajūtas, ko nest uz lielo Jāņu ugunskuru. Ar bungu rībināšanu un varbūt mazu smagumu krūtīs, tuvojamies vietai, kurā kļūsim tīrāki, labāki un vieglāki savā dvēselē.
 Uguns godināšana un enerģijas stiprināšana....tās īpašās un mums tik vajadzīgās lietas. Katra nestā liesmiņa, lika, lietū izmirkušam ugunskuram, aizdegties un degt visu nakti!
Es atnesu sausu malku, 
es sakūru uguntiņu, 
Dieviņam ziedu došu, 
Dievs dos manim spēku, prātu. 
Dedzi, dedzi uguntiņa,
tu nezini ko es došu.
 Es tev došu ziediņam,
 Skaidravota ūdentiņ. 
 Visa laba vēlējuma, dodot ugunij, piepildās. Turot rokās graudiņus un no sirds vēlies. Vēlies klusējot vai saki to skaļi. Met vēlējumu ugunī, lai uguns siltums, enerģija un spēks, palīdz tām piepildīties.
Aplis, kurā nav sākuma un beigas....sadodoties rokās un jūtot vienam otru, mēs palīdzam tām labām domām piepildīties.... .Es zinu  un ticu, kad virs mums ir kas vairāk, kā tikai debesis....un kad notiek brīnumi, atliek mums tikai noticēt....

 Cik tomēr uguns ir mistiska un neaptverama. Alberts man jautāja: Mamma,  Kā uguns var būt tik dzīve, tā kustās un ik pa laika kaisa gaisā dzirkstelītes...
 Dziedot, smejoties un rotaļājoties, tā pagāja visa naksniņa!
Mistika un noslēpumi...kāda jauna meita, tikusi aizrunāta, jo vainadziņš karājas koka augstākajos zaros. kāds  Jāņu bērns pirmo reizi izturēja visu nakti neguļot... Tas viss ir pagājis un rīta rasā piebristās kājas, dod jaunu spirgumu un enerģijas.
 Ja bars ir liels un ēšana ir neatņemama sastāvdaļa,tad kartupeļu mizošanas sacensības ir tieši laikā! Ātrums un koncentrēšanās, jo ātrākam mizotājam tiks prēmija!
Samizots tika tik daudz, kad pietika ne tikai zupai, bet arī kartupeļu pankūkām aiznākamā dienā! 
 Labi ,kad ir tādi draugi, kuriem garāžā stāv laivas. Jo tās maziem zēniem un meitenēm bija milzīgs izaicinājums un prieks. Pašiem vadīt laivu un apairēties apkārt dīķi!

 Kopš pagaišā gada, Jāņu dienā tiek iestudēti teātri. Šogad Sniegbaltīte un septiņi rūķīši. (Jeb latviešu tautu meita ar saviem 7 strādniekiem:)


 Kura gan negribētu tādus matus. Pat mazākā Hermīne alka tos piemērīt!
 Sniegbaltīte ar princi.


Ir Jāņu dienas pēcpusdiena, tāds patīkams nogurums un sajūtas, kad ir izdarīts, kas ļoti nozīmīgs un liels.
Sajūta, kad vasara var nu tik sākties. 

Paldies jums mūsu mīļie radiņi un draudziņi par svētkiem! Gaidīsim jūs visus atkal nākamgad. Cerams, kad auglības rituāli būs iedarbojušies, un tiksimies mēs kuplākā skaitā;)
Lai jums visiem karsta, saulaina un prieka pilna vasara! Sveicieni no Alkšņu saimes! 

8 komentāri:

Laine teica...

Skaisti, īsti pagāniski Jāņi!

Prieks par tādu latviešu tautas tradīciju popularizētāju kā tu! :)

Sveicieni ģimenītei!

Vi teica...

Gaidīju ar nepacietību šo ierakstu :) skaisti un īsti! Lai arī Jums visiem lieliska vasara!

Inese teica...

Skaisti svétki nosvinéti!!
Paldies par ieskatu:))

Inese teica...

Skaisti svétki nosvinéti!!
Paldies par ieskatu:))

Inga Leibuka teica...

Tik jauki svētki jums nosvinēti! Lai jums visa vasara tik pat jauki paiet!

Sarkanā Biete teica...

Kas par riktīgiem Jāņiem! Paldies, ka padalījies. Tālumā esot šādi ieraksti sirsniņu silda:):)

dabasmamma teica...

Paldies liels par labiem un skaistiem komentāriem!!!

Māris teica...

Liels paldies___
Šādai "atskaitei" ir simtkārt lielāks iespaids kā dažu oficiālu institūtu koordinētam, izsvērtam "nopietnam" darbam :) :)