otrdiena, 2013. gada 16. aprīlis

dzīve ar bērniem Norvēģijā

Aizbraukšana vai pārcelšanās uz citu valsti latvietim nav sveša lieta....jau kopš mazotnes atceros, kad kāds no mūsu radiniekiem ir dzīvojis citā valstī, kādreiz tās sauca par ārzemēm. Ekhh, un kad tie, tās tantes un onkuļi, brauca ciemos ar ārzemju gardumiem, domāju, būšu liela, būšu ārzemniece. Ak jā, kas to man agrāk neteica, kad tās slēptās, dziļās vēlēšanās piepildās! Ja ne uzreiz tad pēc kāda laika! Un par tam ārzemju konfektēm, jūs droši variet iedomāties, kāda laime tālienē ir iekosties Selgas cepuma vai malkot Rīgas Balzāmu. To tik tad, kad ļoti gribas:)) (tā lai visu neiztempj uz reiz:))
 Kad man jautāja, kā tas bija pārcelties ar bērniem uz Norvēģiju, teicu, ka samērā vienkārši. Manā gadījumā, mēs nepārcēlāmies uz pilnīgi svešu vietu (jo pirms 10 gadiem Stord salā biju strādājusi kā Au pair.) Ļoti palīdzēja vecie kontakti un valodas zināšana. Pārceļoties ar ģimeni,  visai oficiālai sistēmai gājām cauri kā jebkurš.
Iemesli bija dažādi, kāpēc mēs pārcēlāmies- nogurums no ierastā, jaunu dzīves vietu meklējumi (varējām jau mazliet tuvāk to pameklēt), varbūt vilināja labi apmaksāti dzīves apstākļi, bet tas noteikti nebija primārais. Gribējās ko  savādāku!
Bet, ja esiet nokļuvuši tādā situācijā un liekat plusus un mīnusus par pārcelšanos uz citu vietu vai valsti, tad vislabāk ir apsēsties un salikt plusus un mīnusus par jauno mērķi, jo priekšā ir nezināmais, interesantais un īsta dzīves skola!
Ja gala mērķis ir Norvēģija, tad novēlu  - Lyke till!!! (norv.val. Lai veicas!)
 Vieta Sunnhordland apgabals (rajons, kurā mēs dzīvojam)
+ fantastiska daba, kalni, jūra un labi ceļi
+ pilsēta laukos (ļoti daudz dabas, tai pašā laikā tuvu pilsētai)
+dzīvošanas un darba iespējas plašas (sākot ar zivju industriju, celtniecību un beidzot ar izglītības un medicīnas iestādēm)
+attieksme pret iebraucējiem pozitīva, jo te to ir milzum daudz! (galu galā dara daudzus darbus, kurus norvēģis ar gariem zobiem strādā. Ja nav entuziasti:)
+ļoti draudzīgi, laipni un smaidīgi cilvēki. Viegli atrast draugus.
+bērniem draudzīga vide (lielākā daļa aktivitātes saistītas ar Beda hus), veikali un transporti piemēroti bērnu ratiņiem, veikalos bankās speciāli rotaļu galdi, lai mazajiem nav garlaicīgi un galvenais var iebraukt!)
- maksas ceļi (ļoti dārgi), maksas tuneļi un kuģi, no vienas salas uz otru. Piemēram no Bømlo salas uz Stord salu viens brauciens 85NOK. (100NOK ir 9Ls)
-gan dzīvošana gan tēriņi visai ģimenei ir lieli. Tāpēc nesalīdzināmi ir ieņēmumi šeit un Latvijā jo tēriņi ir daudz reiz lielāki- pārtika, izklaides, frizieri un pulciņi, ārsti (izņemot bērniem) u.c. ir ļoti dārgi. Piemēram: Pārtika nedēļai vidēji 1000NOK, vietējo bērnu teātra uzvedums no 100- 250NOK, nerunajot par Nacionāliem teātriem, zobārsta apskate, bez labošanas 700NOK.
-šeit līst 11 mēnešus gadā.....normālos apstākļos (šogad ir īpaši sauss un saulains laiks. Neticami! Rakstot šo rakstu, aiz loga līst kā ierasts:))
-ja esi liels savas zemes patriots, tad pārcelšanās un svešu zemi noteikti stiprinās tavu mīlestību, liks saprast cik tomēr mēs latvieši esam bagāta tauta ar savu īpašo kultūru, tradīcijām un valodu! Latvju svētki lēnām tiek pārņemti mūsu norvēģu draugu vidū, jo viņiem tas liekas ļoti interesanti un jauki! Arī mums, protams:)!
pagaišo Lieldienu pasākums (skaties šeit)
- izpaliks sestdienas vakariņas pie omītēm, dzimšanas dienas, kāzas, bēres un viss, kas saistīt ar radinieku būšanu. Jo ne vienmēr sanāk aizlidot uz Latviju šajos īpašos mirkļos.
-milzīgs auklītes/omītes trūkums (ak jā, opīti, tu esi neaizstājams!)

Atrast darbu šeit var dažādos veidos, caur paziņām, sludinājumiem, interneta portāliem un www.nav.no.(valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra) Kad darba līgums kabatā, atliek vien pārtulkot visus nepieciešamos dokumentus no Latvijas angļu valodā un aiziet:
Lai šeit piereģistrētos un dabūtu ID numuru jeb norvēģu personas kodu, kas nodrošina sociālās garantijas un tavu reģistrēšanos sistēmā (skolu, veselības, darbu u.c.) tev un tavai ģimenei būs vajadzīgi:
  • Pases (netulkotas)
tulkots angliski:
  • laulību apliecība
  • dzimšanas apliecības bērniem
  • darba līgums no Norvēģijas, kurā parādās termiņš līdz kuram darbs ir paredzēt.
  • īres līgums, vai izziņa no saimnieka, par īres tiesībām
  • izziņa no policijas Norvēģijā, kurā apstiprinās, kad neesi izbēdzis noziedznieks vai kas tamlīdzīgs:)
tālāk ar šo kaudzīti dodies uz Folkeregister jeb iedzīvotāju reģistru. Kurā izskatos šos visus papīrus, tiksiet pie ID nr.
Ceļš turpinās uz NAV, kurā aizpildot iesniegumus varēsi saņemt sekojošus pabalstus: barnetrygd  (bērnu naudai) un kontanststøtte (bērnu pabalstiem. Bērniem no 12 mēnešiem līdz 18), engangsstønad (vienreizējam pabalstam bērnam piedzimstot), pappapermisjon jeb fedrekvote (tēva bērna kopšanas atvaļinājuma pabalstam) utt.
kad visas instances apmeklētas (mēs to darījām ne vienu reiz vien, jo citreiz nebija īstā dāma uz vietas, tad kāds papīrs trūka), var sākties saldā dzīve.

Laižam bērnu bērnudārzā!
Var izvēlēties starp privātu un valsts iestādi. Bērnudārzā var sākt iet no 9 mēnešu vecuma līdz 5 gadiem. no 2 gadiem bērnudārza vieta ir garantēta mūsu pašvaldībā. Cena valsts un pašvaldības bērnudārzā 100% vieta 2800 NOK mēnesī + ēšana ap kādiem 300 NOK . Bērns var apmeklēt grupiņu arī 20% un uz augšu, tas pēc vecāku izvēles un nodarbošanos.
+ ļoti daudz laika pavada laukā, visos laika apstākļos
+brīvā spēle, kurā netiek organizētas rotaļas un figūriņu griešanas
+iemācās valodu
+ ja vecāks ir izvēlējies bērnam gulēšanas pārtraukumu, tad bērns guļ laukā ratos
-nav organizētas nodarbības un Ziemassvētku eglītes ar bērnu uzstāšanos
-izpaliek siltais ēdiens (jo pārsvarā ēd maizes un augļus+ piens)
-nav obligāta gulēšana
-/+ vajadzīgi vairāki maiņas apģērbi: lietus drēbes, kombinezons, vilnas bikses, zeķes, džemperis, siltā veļa un  vēl kādas pāris maiņu drēbes. Zābaki, ziemas zābaki un cimdi. Par to lasi sīkāk lasi šeit. Nedēļas beigās šitas viss kalns uz mājām mazgāt:)
Mūsu bērnudārzs. Ēkas pārsvarā ir vienstāva, tas laikam, lai  izkrītot zemāka piezemēšanās:)


Skola
Sāk iet no 5 gadiem.
+Bezmaksas instance, tas tieši to arī nozīmē, jo nav jāpērk grāmatas, burtnīcas, zīmuļi vai dzēšgumijas. Pašvaldība to atmaksā.
+ Klasē mācās dažādu rasu, fizisku un garīgu attīstību līmeņu bērni. Visi kopā.
 Stundas ir 75 minūšu garas ar starpbrīžiem. Pirms skolu sākšanas un starpbrīžos bērni atrodas laukā, gan aukstā gan lietainā laikā. Tajā laikā tiek vēdinātas telpas. Laukā ir dežūrējošie skolotāji atstarojošās vestēs, lai bērni zin, kur griezties, ja kas atgadās.
+Stundās ir asistenti, kas palīdz skolotajam organizēt darbu, jo klases ir lielas no 27 līdz 35 bērniem klasē
-Skola sākas augusta vidū un beidzas jūnija beigās. Brīvlaiki: 2 mēneši vasarā,  1 nedēļa rudenī, 2 Ziemassvētkos, 1 februārī, 1 Lieldienu laikā. Gribētos tomēr garāku vasaras brīvlaiku. Bet ja te līst, tad nav par ko bēdāt:)
- visi bērni tiek mācīti vienlīdzīgi, gan talantīgie gan tiem kam vajadzīga papildus uzmanība. Dažkārt zinošākiem ir jāpagaida, kas ir labi no vienas puses, bet nepamanīti talanti citreiz pazūd līdz ar pārējiem .Tas no skolas pieredzes.
  +/-Atzīmes līdz 8 klasei neliek, vērtē mutiski.

Par sociālo pusi šeit tiek ļoti domāts, lai nav atstumto, iebraucēju un mazturīgo. Jo katram ir sava misija un ceļš ejam, mums, sabiedrībai, galvenais ir to atbalstīt un saskatīt katrā lietā labo!
Tāpēc algas ir diez gan līdzīgas gan frizierim, šoferi gan skolotājiem u.c. Norvēģijā oficiāli strādājošie strādā darbu, nepārstrādājot virsstundas, saņem atbilstošu atalgojumu aptuveni 27 000NOK mēnesī (vadoties pēc Regjeringen statistikas, maksā lielus nodokļus no 36% līdz 45%, atkarībā, cik lieli ienākumi un strādājošo skaits ģimenē. Ja abi strādā, lielāki ienākumi+ lielāki nodokļi.

Darbā vari strādāt gan 100% gan 20%. Un tas šeit it ļoti izplatīts, kad ģimenēs ar vairākiem bērniem un īpaši, ja vīri strādā uz naftas platformām, sievas strādā samazinātu darbs slodzi.

 Ar šādiem ienākumiem vari uzcelt māju, braukt ar labu auto, vasarnīca kalnos un ja ļoti gribas, nopirkt kādu jahtiņu. (to visu aizdod banka, un par to katru mēnesi ir jāmaksā, tas tā atmiņu trenēšanai )) Bet mēs jau dzīvojam vienu reiz, un kāpēc gan ne. Varu teikt vienu, vasarnīca Norvēģu kalnos ir viens no maniem sapņiem. Sajūta, atrodoties nekurienes malā ar brīnišķīgu skatu, kalna kazām un ūdeni, ir neaprakstāma!

Viņu darba birža un sociālā sistēma vienkāršāk varētu saukties par humāno komunismu. Kā tas strādā un darbojas, brauciet izmēģināt paši!

Lai Norvēģiska (negribēju teikt lietaina) diena jums!:) 


9 komentāri:

Inese teica...

Jāā.., izlasīju ar lielu interesi, pat kafijas krūzei nepieskāros :))
Man labs draugs augustā ar ģimeni, ar mazo bebuku -tieši būs gadiņš tad, pārceļas prom uz Norvēģiju dzīvot, tik vietas nosaukums, gan vēl nav iesēdies atmiņā.
Drauga sieva strādās slimnīcā, bet mazo auklēs viņš..pagaidām, tāds viņiem darba variants, jo viņa pirms mazā jau strādāja to darbu.
Man jau žēl, ka aizbrauc...., pati nevaru, kamēr z/s..tā pietur...
Mums gan spoža saulīte aiz loga, tas priecē!!!
Lai Jums veicas!!!

dabasmamma teica...

Es ļoti ceru, kad mēs arī drīz varēsim savu z/s iekopt Latvijā. Un es domāju, kad daudziem ir sirdī cerība, kādu dienu atkal atgriezties Latvijā. Tā kā, es tevi ļoti cienu par to, ko tu dari!

Viņi gadījumā nedzīvo Stord salā? Tāds stāsts par ārstu ģimeni ir jau kaut kur dzirdēts:)

Redmamma teica...

Ļoti interesants ieraksts! Mani pašā kaut kur dzili, dzili ir šis jautājums par pārcelšanos! Tikai uz siltāku vietu, bet tas nemaina būtību - tas ir liels lēmums! Paldies par pārdomām, kuras radīji ar savu blograkstu!:)

liga stiga teica...

Kas tas par tādu aģitējošu tekstu? Vai tā ir tāpati meitene, kuras mamma mani ir ieaicinājusi uz Jāņu svinībām Latvijā? Ko tu te vilini, kā tāda norvēģu mežu laumiņa!!!

dabasmamma teica...

Nē, nē Līga ,es tikai stāstu par tiem ārzemju gardumiem. Bet tu jau zini, ka ne viss ir zelts, kas spīd. Jāņi Vakrēs būs! Gatavojies! šuj māmiņa lina kreklus!!

dabasmamma teica...
Šo komentāru ir noņēmis autors.
Alise teica...

Paldies par šo ierakstu Mēs gan patreiz par UK vācam info

dabasmamma teica...

Es ceru Alise, ka tas ir tikai intereses péc, ne nopietniem nolükiem!!!

Anonīms teica...

Ļoti interesants raksts! Šobrīd vīrs aizbraucis strādāt uz Norvēģiju un ir apņēmies mani ar meitiņu (6gadi) pārcelt no LV uz do nepazīstamo valsti! Diemžēl manā rīcībā esošā info ir nelabvēlīga, jo ir nereāli daudz negatīvo viedokļu, kā piemēram, ļoti piekasīga organizācija, kura par vienkāršām lietām var apsūdzēt vecākus un atņemt bērnu! Ši argumentu es dzirdu katreiz, kad izsaku vārdu Norvēģija! Izglītība esot nožēlojama skolā bērni to vien dara kā skaita līdz 10, kur poe mums šajā vecumā jau māca lielas lietas!
Esmu pārbijusies par šo zemi par cilvēkiem kuri esot tupi, dara to kas viņiem tīk! Ja kaimiņam nepatiksi tu - garantēts ka izsauks kādu pārbaudīti uz mājām un nesīs tev neslavu! Pedofīli?! Geji un esbietes ir atbalstāmi !! Tas mani šausmina!
Būšu pateicīga par reālu viedokli! Inese