trešdiena, 2011. gada 28. septembris

skola

Ir pienācis nedēļas vidus!!
Man tāda sajūta, ka dienas sākušas skriet milzīga ātrumā...
skola, mājas darbi, vienam mūzikas skola, otram koris, treniņi un mammas aktivitātes..ka beigās attopies nedēļas vidu:) Kaut kāds neprāts.
Šoreiz es jums pastāstīšu par skolu, ar lielo S. Jo šī skola ir visideālākais variants mazpilsētas apstākļos, kad liekas, klases nevar nokomplektēt. Bērni ir pa maz, un tiem kas ir, nākas mērot n-tos km uz pilsētas skolu.
Atcerieties, rakstīju jums par Villvettene bērnudārzu. Tad šis būtu ideāls turpinājums izglītības iegūšanai. Iepazīstieties Valenstrad skola, jeb kā viņi sevi dēvē Valesnstrand augšanas centrs.
Skola ir izpelnījusies lielu ažiotāžu pēdējos gados. Jo Norvēģijas izglītības ministrija ir ieinteresēta mazās skolas apvienot, un dot iespēju bērniem mācīties lielās skolās (tieši tā pat kā Latvijā).
 Bet, kam tas ir izdevīgi un vajadzīgi! Noteikti ne mazajiem burtu pētniekiem.... tāpēc Valenstrad skola pateica nē. Mēs paliksim, mācīsim bērnus mazā skolā, augsim un attīstīsimies, kā mēs to esam darījuši līdz šim. Un tas attaisnojās. Bērni, kurus satikām ir ļoti aktīvi, erudīti, gudri un vienkārši ir bērni atbilstoši savam vecumam.
Skola ir apvienota ar bērnu dārzu. Kopā tajā mācās 60 bērni.  Tā kā dažās klasēs ir tikai 5 vai 6 bērni, tad klases tiek apvienotas un bērni mācās pēc zināšanas līmeņa. Bet pats interesantākais ir tas, ka viņi zināšanas apgūst izmantojot dabā, esot līdzās dzīvniekiem un darbojoties skolas sadzīvē.
1. Skola atrodas meža ielokā ar apstrādājamu zemes gabalu. Netālu ir ferma, kurā bērni reizi nedēļā iet strādāt. Strādāt tādā nozīmē, dot lopiņiem ēst, sanest sienu, gādā par vistiņas u.t.t. Ļoti laba pieredze bērniem. Pazīt dzīvniekus un zināt, no kurienes tā vilnas zeķe rodas un piena pakas veikalos:)
Apstrādājamo zemes gabaliņā ir ierīkots sakņu dārziņš. Ko skolēni paši ir sastādījuši. Tas vairāk matemātikas stundu tēma:) Jo te, tiek apgūta naturālā matemātika, kā viņi paši saka. Ņemam kartupeļu maisu, rēķinam cik gara rinda un cik lielā attālumā stādīsim. Cik kartupeļi mums būs vajadzīgi? Ja izrēķināsi pareizi sanāks, ja nē, zināsi uz nākamo stādīšanas reizi. Un matemātikas uzdevums gatavs!
Novācot ražu, lielāko klašu meiteņu uzdevums ir pagatavot no tā maltīti visai skolai!  Un re, kur rodas uzdevumi un to risinājumi. Nemaz nevajag dārgas grāmatas un datori, bet reāli dzīves piemēri.
2. Bērni ļoti lielu skolas dienu pavada laukā. Ne tikai sporta stundas, bet arī mājturību, bioloģiju un tēmas stundu.
3. Bērni tiek mācīti grupās. Dažreiz tie ir no 5. līdz 7. klasei. Mazie no 1. līdz 3. klasei. Bērnudārza bērni nāk uz skolas zāli un piedalās dažādās skolas aktivitātēs. Skolas skolēni un bērnudārza bērni pazīst viens otru ļoti labi! Gan mazie lielos gan ,lielie mazos.
4. Tā kā mācībās ir mazs skolēnu skaits, tad skolotājs var veltīt lielāku uzmanību katram. Kas dod skolēniem lielāku iespēju iemācīties jauno, un saprast nesaprasto.
Skolas virtuve!

Vigvama iekšpuse. Dzīva uguns, uz kuras arī tiek gatavot ēst. Tā nav nekāda atgriešanās akmens laikmetā:) bet gan īstas lietas piedzīvošana un mācēšana. Un jūs tak ziniet cik gards sanāk ēdiens uz dzīvās uguns!!
Skolas telpas ir iekārtotas ļoti mājīgi un interesanti. Tā lai prieks uz skolu nākt!


Skats uz skolas fermiņu. Kurā bērni ir bieži viesi. 


Valesrand skola

Esot Valenstrad skolā, atcerējos savu Japāņu valodas un kultūras vidusskolu. Kura, diemžēl, ir vēsture, pateicoties Latvijas skolu sistēmai.... Arī tā bija maza skoliņa no 1. līdz 12. klasei.. Mēs savā klasē bijām tikai 14 audzēkņi. Šo laiku atceros kā radošu, zināšanas piepildītu un garīgo vērtību bagātu laiku.
Ļoti ceru, kad mazās lauku skoliņas netiks iznīcinātas pa visam, un mūsu bērni varēs mācīties vērojot dabu nu tās pārvērtības, strādājot lauku darbus un palīdzot viens otram.

Lai jums jaukas skolas gaitas un rudens lapkritis!!!

2 komentāri:

Inga teica...

Ļoti jauka skola! :)))Un skolas apkārtne ļoti skaista!
Kāda iemesla pēc pie Jums mazās skolas grib slēgt? Arī naudas trūkums? Kā pie jums tiek finansētas skolas?
Maniem bērniem ir paveicies - viņi šobrīd mācās mazā Jūrmalas sākumskolā (ir gan bērnudārzs, gan skola līdz sestajai klasei). Klases nav lielas, klasē apmēram 10, 12 bērni. Pēc stundām bērniem notiek papildus nodarbības pāris reizes nedēļā - atsevišķi talantīgajiem bērniem, atsevišķi tiem, kuriem grūtāk veicas kādā priekšmetā un ir nepieciešams piestrādāt, lai veiktos! Man ļoti patīk, ka netiek aizmirsti ne vieni, ne otri. Jo katrs bērns attīstās savā tempā, katram ir savas stiprās un vājās puses.
Skolā dažas nodarbības notiek ārā - fizkultūra bieži vien pie jūras, vai mežā, bet ne tikai tā. Arī zīmēšana, šad tad dabaszinības utt.

dabasmamma teica...

Iemesls ir lielie izdevumi mazas skolas uzturēšanai. Tas arī ir vienīgais iemesls. Tas arī notika ar Japānas valodas skolu Sarkandaugavā, kad pieņēma likumu par to, ka samaksa pasniedzējam tiks aprēķināta pēc skolēnu skaita klasē.
Vai Jūrmalas sākumskola ir pašvaldības vai privātskola. Izklausās tiešām ļoti jauka un mīlīga vieta bērnu augšanai un attīstībai!! Un tev pilnīga taisnība, bērni ir tik dažādi un tik dažādi uztver visu apkārtējo. Man liekas, lai būtu labs skolotājs, tev ir jāpazīst bērni. Ir bērni vienkārši JĀJŪT.. Pastāsti vairāk par Jūrmalas sākumskolu!!